Pokiaľ si donesieme domov zvieracieho miláčika, je dobre mať aspoň prestavu o tom, ako sa o neho čo najlepšie postarať. Na internete je mnoho článkov z celého sveta, ktoré poskytnú informácie, rozhodla som sa však z osobnej skúsenosti túto starostlivosť trošku popísať.
Bývanie
V prípade, že si chcete priniesť domov skunka, treba počítať s tým, že bude potrebovať určitý priestor, v ktorom sa rýchlo zorientuje. K svojmu životu u vás doma bude potrebovať toaletu, miesto na spanie a misku na krmivo a vodu (resp. napájačku). V novom prostredí sa bude zo začiatku cítiť trošku neistý a vyplašený.
Rovnako ako v prípade, keď si donesiete domov psíka, môžete mu vyhradiť určitý priestor, ktorý ohradíte alebo mu poskytnúť voľnosť na určitom území svojho bytu bez možnosti prístupu do všetkých izieb.
Ja osobne som si doniesla domov skunkov 6 a v súčasnosti mám 4, takže aby bez kontroly nevymýšľali, čo by mohli podniknúť, keď nie som doma, rozhodla som sa, že im vybudujem voliéru, ktorú som si dala vyrobiť na mieru.
Spoločná voliéra má rozmery 160 x 160, mám ju umiestnenú v rohu obývačky, dala som si ju vyrobiť na mieru vo farbe dreva, v akej mám v byte plávajúcu podlahu a zárubne.
V prípade jedného skunka rozhodne nepotrebujete takéto veľké ubytovanie, ale ja som mojim dopriala dostatok priestoru, aby sa cez deň mohli spolu hrať , keby sa chceli a boli by práve zavretí.
Interiér je zariadený toaletou, domček je umiestnený na horné poschodie, aby skunkov neoberal o miesto, na dne voliéry je linoleum, kvôli ľahšej údržbe.
Do domčeku majú možnosť chodiť po schodíkoch, ktoré sa dajú zdvíhať, aby sa dalo všetko dobre udržiavať v čistote.
Domček má odklápateľný vrch, aby som mala k svojim miláčikom prístup aj v čase keď spia či mohla bez problémov vo vnútri upratať.
Pokiaľ máte jedného skunka, úplne mu postačí pelech pre psíka, kde bude spávať. Moji sa radi túlia pohromade.
Kŕmenie
Skunk patrí síce medzi mäsožravce, ale jeho strava tvorí vo veľkom zastúpení zelenina a ovocie. Milujú hlavne uhorky a papriku, najmä zelenú. Skunky kŕmim granulami pre šteniatka, mäsovými konzervami, ovocím, zeleninou, na spestrenie im dávam niekedy hmyz a nepohrdli by ani malými hlodavcami (o tie však tých mojich ochudobňujem). Na spestrenie im niekedy uvarím kuracie mäso alebo vnútornosti. Majú radi, keď si môžu z misky vybrať to, na čo majú chuť. Pestrosť stravy je pre ne dosť dôležitá.
Ja osobne používam misku s prepážkami. Na internete som raz čítala, že musí mať každý svoju misku, inak sa pri jedle napádajú. Ja dávam jednu misku spoločne a každý si pomedzi prepážky vytiahne čo chce, nikdy sa o jedlo nebili.
V súčasnej dobe sú dievčatá oddelené, takže kŕmenie pripravujem keždému samostatne.
Keď je skunk maličký, kŕmime ho 3x denne - ráno, poobede a večer. Približne v 5 mesiacoch som prešla na kŕmenie 2x denne, lebo začali veľa nechávať alebo ani nešli poobede k miske. Takáto situácia nastala aj vo veku 9 mesiacov, kedy som prešla na kŕmenie raz denne a to podvečer.
Na mnohých videách som videla, že skunkom nechávajú prístup k jedlu stále, je to vec názoru, ja im misku s jedlom nenechávam. Dostávajú jesť pravidelne, mám prehľad o tom, čo komu zrovna chutí a nemajú problém s obezitou, ku ktorej skunky majú sklon.
Keď sú pustení po byte, dávam im nejaké dobroty z ruky, pre každého je však dobrota niečo iné. Chockie sa ide zblázniť za uhorkou, Ježko miluje piškóty, kým Kilie ich vôbec nechce, tá uprednostňuje Power sticky pre psov od Trixie, Chippie sa teší najviac z cvrčka. Rovnako, ako má každý inú povahu, má aj inú obľúbenú maškrtu.
Srsť
Srsť skunka je úplne špecifická záležitosť. Skunky majú krásnu, zdravú, lesklú srsť, môžeme ich okúpať a pekne vyčesať, treba ich však na to naučiť už od malinka, inak je to pre nich dosť stresujúca záležitosť, Chockie so mnou týždeň po kúpaní vôbec nekomunikovala. Na umytie je vhodný šampón pre šteniatka alebo fretky. Kúpať ich však nie je nevyhnutné, ich srsť je tak špecifická, že sa na nej špina vôbec nedrží.
Pazúriky
Pre skunka sú pazúry predĺžením prstov. V pazúrikoch si pridržiavajú krmivo ako prstami, po jedle si labky aj pazúriky dôkladne očistia. V zajatí si skunky pazúriky nestíhajú obrusovať tak rýchlo, ako im rastú, preto je potrebné ich pravidelne pristrihávať, aby neprerastali. Na zadných labkách však treba dávať veľký pozor a skracovať len málinko, lebo lôžko zasahuje ďalej, ako to na nechtíku vyzerá a v prípade zastrihnutia do živého to dosť krváca.
Na strihanie používam nožničky na pazúriky pre malé zvieratá, skracujem im pazúriky na predných aj zadných labkách.
Pri strihaní si ich vezmem na kolená, pomojkám a ostrihám nechtíky. Na tento rituál je dobre skunka učiť od malinka, aj keď ešte netreba nechtíky odstrihnúť.
Pazúriky ako predĺžené pršteky - skunk sa nimi drží akoby to boli prsty, často to vyzerá, že to bolí, ale v skutočnosti majú veľký cit.
Osobne mám dosť citlivú pokožku, no po ich pazúroch som nikdy nemala ani len škrabanec, aj keď sa ma takto držia.
Hra
Skunk je spoločenské zvieratko, ktoré potrebuje dostatok rozptýlenia a zábavy, život v izolácii bez povšimnutia a možnosti rozptýlenia by bol pre neho veľkým trápením.
Môžete sa s ním hrať rôzne hry, či už na skrývačku, naháňačku a podobne. Skunky sa veľmi radi hrajú, či už medzi sebou alebo so svojim ľudským partnerom. Hru na naháňačku milujú a sami sa ma k nej snažia vyprovokovať. Vyzerá to tak, že skunk sa rozbehne proti mne, narazí do mňa alebo to aspoň naznačí, spraví otočku, odbehne so zdvihnutým chvostom s riťkou natrčenou smerom ku mne a čaká, či ho idem naháňať. Najmä Ježko je v tomto špecialista, dobiedza až kým ho nezačnem naháňať a štekliť ho na zadku, keď ho dobehnem. Ak aj ostatní zrovna nehrajú, časom sa rýchlo pridajú a beháme po byte celá partia.
Pokiaľ mám zrovna niečo na práci, nechám im pohodenú nejakú novú vec, ktorú môžu skúmať. Keď v kúpeľni vymením zubnú pastu, krabičku nechám niekde pohodenú, rovnako to robím s pet fľašou z kuchyne. K dispozícii na hranie nepohrdnú ani plyšákom alebo loptičkou.
Forma rozptýlenia a zábavy pre skunka je už na fantázii majiteľa.
Správanie
Správanie skunka závisí predovšetkým od prístupu majiteľa. Raz som našla na internete fotky, ako skunk komplet zdevastoval byt, vytrhal laminátovú podlahu, vyhrabal dieru do steny. Keď som našla tento článok, ostala som zhrozená, čo ma čaká. Po roku života so skunkami, by som asi majiteľa opýtala, ako dlho bol jeho miláčik zavretý niekde bez povšimnutia, aby bol schopný takého veldiela.
Pre skunky je charakteristické, že veľmi radi hrabú, chcú sa ísť pozrieť do každého kúta, ale ja osobne nemám v byte dotknutú ani sedačku. Zo začiatku mi miláčikovia robili neplechu na koberci v obývačke. Po vypustení sa hneď pustili do hrabania koberca a porobili mi tam nejaké machule. Došla som na to, že si tam chodia čistiť labky po kŕmení a tak som ich po kŕmení vypustila až keď sa sami poočisťovali. Papuľky si po kŕmení pootierali labkami, labky a pazúriky si povylizovali a potom som ich vypustila voľne po byte. Niekedy zahrabnú do koberca, ale fľaky mi už nerobia.
V kuchyni som pod potravinovú skriňu dala sokel, aby mi náhodou nezaliezli za chladničku, na čo časom došli a sokel začali zhadzovať. Chvíľu ich to bavilo, zaliezali pod skriňu a potom už vždy len zhodili sokel a tým to bolo vybavené.
Moje skunky rozoznávajú najmä slová "nie" a "odchod". Pokiaľ náhodou niekde zabudnem zavrieť dvere, nastane ticho a pomaly sa zakrádajú na prieskum. Na slovo "odchod" zvyčajne reagujú odchodom. Keď dorástli na veľkosť, že vedeli vyliezť na sedačku, zakaždým som ich zložila z jasným "nie". Neskôr už stačilo len "nie" aby sa otočili a našli si inú zábavu. Každý máme svoje teritórium, na sedačku si ich beriem sama aby sme sa potúlili, ale aby si z nej spravili súkromný pelech, to som nechcela. Po čase sa o to prestali pokúšať a dnes môžem robiť niečo vo svojej izbe kým behajú po byte a na sedačku mi nechodia.
Skunky sú veľmi inteligentné zvieratká, schopné sa naučiť veľa vecí, treba mať však trpezlivosť, v ich prípade totiž nieje vhodné používať tresty. Skunk je vo svojej podstate plaché zviera a vzťah si s ním môžete budovať len formou vzájomnej dôvery. Na všetko nové, či už zvuky, zvieratá alebo hlučných ľudí reaguje vyplašene a s nedôverou, postupne si však na jednotlivé ruchy zvykne.
Pokiaľ máte jedného skunka, je schopný sa naviazať až tak, že za človekom chodí lepšie ako psík. Môžete ho von vyvenčiť a on bude chodiť za vami nie vy za ním.
Rozmnožovanie
Skunky patria medzi sezónne sa rozmnožujúce zvieratá, ruju mávajú raz ročne, v čase od konca februára do apríla, mláďatká sa rodia po 63 dňoch gravidity slepé a holé (len s jemnými chĺpkami) väčšinou v čase od začiatku mája do konca júna. V prípade chovu by mala byť samička oddelená, aby mala kľud.
Svojim dievčatám som na odchov mláďat dala vyrobiť prechodné voliéry, kam som ich oddelila.
Po odchove budú zas všetky skunky spolu, na bábatká však každá potrebuje mať svoje vlastné územie.
Interiér je zariadený podobne, ako ich spoločná voliéra, domček je otvárateľný spredu, aby som mala zabezpečený prístup k mláďatkám.
Môže sa však stať, že si maminka ako vhodnejšiu skrýšu vyberie krytú toaletu, vtedy je potrebné dať samičke k dispozícii ešte jednu malú, otvorenú.
Veterinárna starostlivosť
Očkovanie u skunkov je rovnaké ako u psov.
Prvé očkovanie sa robí vo veku 6 - 8 týždňov, očkuje sa vakcína proti psinke, hepatitíde a parvoviróze. Po dovŕšení veku 3 mesiace sa robí preočkovanie a pridáva sa očkovanie proti besnote. Besnotu nikdy nedávame zaočkovať skôr, ako po dovŕšení veku 3 mesiace!
Nesmieme zabudnúť ani na pravidelné odčervovanie, najmä pokiaľ skunka brávame von. Podávanie odčervovacích prostriedkov moje skunky odmietajú, pokiaľ aj zjedia tabletku, vzápätí ich začne napínať a odčervovacie prostriedky vyvrátoa. Moje skunky odčervujem podávaním rozdrvenej tabletky podľa váhy, ktorú primiešam do pudingu ochuteného väčším množstvom medu, aby sa prerazila chuť, ktorá ich napína.
Pevne verím, že vám tieto informácie poskytnú predstavu o tom, ako sa o skunka starať, čo od neho, či od seba očakávať.